כולסטרול. תכולת הכולסטרול במזון. מוצרים להורדת הכולסטרול בדם.

יעד מסיס בשומן אלכוהול “לא ידוע”, שרובו מסונתז על ידי הגוף האנושי (בממוצע כ 80% מכלל תושבי העיר) – כולסטרול. השאר נכנס לגוף כחלק ממוצרים מן החי. כולסטרול משמש את הגוף כחומר בנייה קרום התא, מגן על אריתרוציטים מן הרעלים המוליטית, כמו גם השתתפות הסינתזה של חומצות מרה, ויטמין D ו- הורמוני המין (אסטרוגן וטסטוסטרון).

נזק לכולסטרול גבוה

מה מזיק עבור כולסטרול גבוה?

עד כה, כולסטרול נחשב הגורם העיקרי של אחת המחלות הנפוצות ביותר של הזמן שלנו – טרשת עורקים. רוב הרופאים ואנשים רגילים מאמינים כי הכולסטרול הוא החומר הנורא שגורם למוות של מאות אלפי אנשים ברחבי העולם מדי שנה. אבל האם זה באמת כך?

מתברר כי ישנן מספר תיאוריות המסבירות את היווצרותם של לוחות סקלרוטיים על קירות העורקים. ובחלקם, כולסטרול לא מקבל את התפקיד הראשי …

לדוגמה, מדענים רבים מאמינים כי טרשת העורקים מתרחשת לא כל כך בגלל עודף כולסטרול בדם, אלא בגלל הפרה של חילוף החומרים השומנים בגוף האדם. כולסטרול, לדעתם, עשוי בהחלט להיות רק תוצאה של הפרה כזו.

עם זאת, למרות קיומו של דעות שונות בנושא זה, כל המומחים מסכימים על דבר אחד: הסיכון להתקף לב ושבץ ישירות תלוי ברמת הכולסטרול בדם. לכן, חשוב להבין מה הגורמים יש את ההשפעה הגדולה ביותר על רמת הכולסטרול בדם של אדם.

הרפואה המודרנית מבדילה את הגורמים הבאים:

  • מעשנים
  • פעילות גופנית
  • העדפות קולינריות ומשטר צריכת המים
  • משקל גוף
  • נוכחות של כל מיני מחלות כמו סוכרת, בלוטת התריס, אלכוהוליזם, וכו ‘

כיצד להוריד את רמת הכולסטרול בדם? זה מאוד פשוט! אתה פשוט לא צריך לעשן, לא לשתות אלכוהול, לא לחלות במחלות איומות, להוביל אורח חיים פעיל, לצפות במשקל שלך, לשתות הרבה מים ולאכול נכון.

האין זה פשוט לא נכון? זה נשאר רק כדי למצוא את הכוח למלא את כל זה, כמו גם כדי להבין מה נאכל עם כולסטרול מוגבר. אבל קודם בואו להכיר את הנורמות של התוכן של כולסטרול בדם של אדם …

נורמות הכולסטרול בדם

רמת הכולסטרול בדם האדם נחשב נורמלי אם הוא נופל בטווח של 70-190 מ”ג / ד”ל (1.8-5 mmol / l). כל דבר מעבר לגבולות אלה דורש, כמו מינימום, התייעצות נרחבת עם הרופא, וכצעד מיידי מקסימלי להורדת הכולסטרול בדם בעזרת הגורמים שהוזכרו לעיל.

  חמאה

כנ”ל לגבי המצב כאשר חלקם של lipoprotein בצפיפות גבוהה (HDL) הוא פחות מ 20% של הסכום הכולל של כולסטרול בגוף.

ועכשיו אנו מציעים לך רשימה של מוצרים המכילים כמות גדולה של כולסטרול.

מזונות עתירי כולסטרול

מוצרים המכילים כולסטרול

כפי שאתה מבין, לא ניתן לרשום את כל מוצרי המזון שבו כולסטרול הוא הכיל, כי יש מאות ואף אלפי מהם (לפי סוגי החיים המשמשים מזון). לכן, אנו מציעים לבחור כמה מן הקבוצות הפופולריות ביותר של מוצרים בהם כולסטרול קיים …

מוצרים המכילים כולסטרול (טבלה 1)

מוצר כולסטרול (מ”ג / 100 גרם).
כולסטרול בבשר ובתוצרי לוואי
בשר חזיר (חזירים) 40
בשר חזיר 60-70
בשר בקר ועגל 70-100
כבש 70
סוספלש 50-60
בשר ארנבות (בשר ארנבת) 40
המוח 770-2300
בשר בקר (כבד, כליות, לב) 140-300
חזיר פסולת (כבד, כליות, לב) 120-200
נקניק מבושל (דוקטור, חלב) 50
נקניקיות חזיר 70
נקניקיות 50
כולסטרול בביצים ועופות
עוף 40-80
אווז 100-110
ברווז 40-60
טורקיה 130-210
עוף (ברוילר) 60-70
ביצה עוף 570
ביצה שליו 600
חלמון ביצה 1000-1100
כולסטרול בדגים ובמאכלי ים
דגים שומניים (הליבוט, קרפיון, קפלן, סלמון ורוד, סלמון, מקרל, הרינג בלטי, חידקן, הרינג, שפרוט, צלופח) 45-140
דגים דלי שומן (טונה, פרש, פייק, קרוצ’יאן, פייק-פארץ ‘, וייט כחול, ריח) 40-70
קוויאר דגים 250-450
בשר קלמארי 85
מולים 40
צדפות 50
סרטן, סרטנים, שרימפס 90-210
תמנון 50
כולסטרול בשומנים מן החי
חמאה (תלוי בתכולת השומן) 140-190
שומן חזיר, בשר בקר 100-120
שמן דגים 570
שומן עוף 95
כולסטרול במוצרי חלב
גבינה, כולל התמזגויות (תלוי בתכולת השומן) 50-120
שמנת חמוצה (10-30% שומן) 30-140
קרם (10-35% שומן) 30-140
חלב, יוגורט, יוגורט עד 10
חלב מרוכז 30-40
גבינת קוטג ‘(2-18% שומן) 7-60
קרמיקה מזוגגת 10-60

אנו מפנים את תשומת לבכם לעובדה כי כמות הכולסטרול במזונות תלויה, בעיקר, בתכולת השומן שלהם. ככל שתכולת השומן גבוהה יותר – הכולסטרול יותר, ולהיפך.

  איך לבחור סכין מטבח

בנוסף לכל, אתה בטח כבר שם לב כי בטבלה 1 רק מוצרים מן החי מיוצגים. הסיבה “אפליה” זו היא פשוטה – במוצרים מן החי יש כולסטרול, אבל ירקות – לא.

עם זאת, יש לזכור כי הכולסטרול בדם עולה לא רק ממוצרים עשירים בכולסטרול. הסכום שלה בגוף מגביר יותר ובגלל סוגים מסוימים של חומרים (רעלים, רדיקלים חופשיים וכו ‘) נזק לרקמות והעורקים של הגוף, ובכך מגרה את הסינתזה משופרת של הכולסטרול בכבד האנושי. בהקשר זה, אנו ממליצים לאכול פחות שומן טרנס מופיע במרבית המרגרינות, במזונות, מטוגנים בשמן, נקניקיות אפייה תעשייתית (בעיקר בכבד), כמו גם לנסות להפחית בדיאטה שלהם נתח של מטוגן, חלבון גבוה ומנות אחרות, הכוללים אלמנטים מזיקים לגוף.

מצד שני, להיפך, בין מוצרים מן החי יש אלה המקדמים את הפרשת הכולסטרול מהגוף. כנ”ל לגבי מוצרים צמחיים, שרובם די ביעילות ובמהירות להפחית את הכולסטרול בדם של אדם.

כולסטרול הורדת מוצרים

מזון שמוריד את הכולסטרול בדם

הורדת רמת הכולסטרול בגוף יכולה להיות דרכים שונות (הימנעות מהרגלים רעים, הגדלת הפעילות הגופנית וכו ‘), אבל הפשוטה ביותר ובמחיר סביר עבור כל אחד מאיתנו הוא הבחירה הנכונה של מזון. מה פירוש הבחירה הנכונה?

ובכן, יש כאן רק שני כללים:

1) יש צורך להפחית את כמות מזונות עשירים כולסטרול בתזונה

2) לנסות לאכול מזונות לנטרל את הכולסטרול

אגב, כדי לתקן את המצב עם כולסטרול מוגבר בתוך פחית הדם צריך להיות בשני אופנים: להפחית את רמות כולסטרול כלליות ולהגדיל את חלקיו של כולסטרול טוב (HDL). עם זאת, שני תהליכים אלה מתרחשות בתדירות הגבוהה ביותר בגוף בעת ובעונה אחת.

אז, את המוצרים להוריד את הכולסטרול בדם (טבלה 2)

מוצר כולסטרול תוכן
גזר (וירקות שורש אחרים) אם אתם אוכלים 2 גזר בינוני מדי יום, ואז בעוד חודשיים את רמת הכולסטרול הרע (LDL) בדם יקטן ב -15%
עגבניות שתי כוסות של מיץ עגבניות ביום, על פי המדענים, יכול להפחית את רמת הכולסטרול בדם ב -10% (עם שימוש קבוע)
שום מנקה את כלי של לוחות כולסטרול הקיים ואינו מאפשר לדחות את החדש (בזכות חומר מיוחד – אליצין). עובד רק עם צריכה יומית.
אגוזים וזרעים אכילת 60 גרם של כל האגוזים ליום, אתה יכול להוריד את רמת הכולסטרול הכללי, כ -5%. במקרה זה, היחס בין LDL ל- HDL מגוון עוד יותר, ועובר לכיוון כולסטרול טוב (HDL) ב-7-8%.
אפונה (עדשים, שעועית, וכו ‘) שתי מנות סטנדרטיות של אפונה מבושלת (כ 350 מ”ל) ביום יכול להפחית את כמות הכולסטרול בצפיפות נמוכה בדם ב -20% בתוך שלושה שבועות.
פירות, ירקות, פירות יבשים וגרגרים הם עשירים בסיבים, אשר נקשר כולסטרול בחזרה את מערכת העיכול, ולאחר מכן במהירות מסיר אותו מהגוף. בנוסף, בשל סיבים הרכב עשיר ויטמין מינרלים, מוצרים אלה להאיץ את ההמרה של כולסטרול לחומרים בטוחים ובריאים (למשל, הורמוני המין).
שמנים צמחיים גולמיים (חמניות, זית, לפתית, פשתים, בוטנים, תירס, סויה). דגים שמנים (הגדלים בתנאים טבעיים) שני שמנים צמחיים ודגים שומניים מכילים חומצות שומן בלתי רוויות, אשר תורמות לירידה משמעותית מאוד ברמת הכולסטרול בדם. במקרה זה רצוי לא רק כדי להוסיף מוצרים אלה כדי דיאטה רגילה, אבל כדי להחליף אותם עם סוגים מזיקים יותר של שומנים.
דגני בוקר מלאים כמו גם ירקות, דגנים מלאים דגנים עם סיבים. הפעולה על הגוף מקביל לפעולה שניתנת על ידי ירקות (במונחים של כולסטרול).
  כיצד לבחור חלב פרה?

כולסטרול הוא לא רע כמו שזה “צבוע” …

בשנים האחרונות, את דעתם של מדענים הטוענים כי “חיצוני” (מהמוצרים) כולסטרול עושה תרומה קטנה מאוד למצב הכללי של האורגניזם הולכים וגוברים. שפעה הרבה יותר גדולה, הם אמרו, יש כולסטרול “פנימי”, בהפקה אשר מואץ על ידי השימוש במזון מזון מזיק, פגיעה ברקמה החיבורית, איברים ומערכת דם.

לכן, אם אתה באמת רוצה לאכול ביצה לארוחת בוקר, ולאחר מכן לאכול באומץ. רק להוסיף קצת ירקות זה. האם אתה אוהב לאכול ביצים דגים, הודו בשר בקר? על הבריאות! אבל לטפל בצלחת בצד הירקות או סלט טרי, לבוש עם אחת או שתי כפות של שמן צמחי …

באופן כללי, עכשיו אתה יודע מה מזונות הכולסטרול בדם, מה הם להעלות, ואם לפחד המזון האהוב עליך. לדבר בהיגיון, לבחון את המדד, לא להיכנס לפאניקה בכלל ולהיות בריאים!