V naší době je sója produkt globálního významu!

Proč? Ano, protože se jedná o sóju, kterou se vědci nyní snaží nahradit mléčné výrobky a maso! Sója se přidává všude: v klobásách, v klobásách, v mletém mase pro polotovary, v cukrárnách … Je to levné a zdá se být užitečné.

Navíc mnozí věří, že sója je jediným zdrojem “téměř plného” bílkovin mezi rostlinnými potravinami, a proto vegetariáni a veganové bez ní prostě nemohou. Názor, samozřejmě, kontroverzní, ale konverzace nyní není o užitečnosti žádné stravy, ale o tom, jak užitečná (nebo ještě škodlivá?) Sója. V dnešní době se sója, zdá se, nepřidává pouze čerstvým jablem, ale mrkve a zelí …růžové steaky z lososa

A ano … než jsme mluvili o výhodách sójových bobů, zaměříme se na to: veškerý výzkum a závěry učiněné na základě těchto studií jsou stále vážně kritizovány oponenty. K dnešnímu dni neexistuje jediný názor. Žádný z objektů výzkumu. Konečné rozhodnutí o užitečnosti nebo škodlivosti sóji je proto pro vás nezbytné.

Chemické složení sójových bobů

Hodnota Částka na 100 gramů
Obsah kalorií sójových bobů 147 kCal
Proteiny 12,95 gramů
Tuky 6,8 gramů
Sacharidy 11,05 gramů
Vitamíny A, B1, B2, B5, B6, B9, C, PP
Minerály Potassium (620 mg), vápník (197 mg), hořčík (65 mg), sodík (15 mg), fosfor (194 mg), železo (3.55 mg) ), Měď (128 ug), mangan (0,547 mg).

Sójové boby: Výhody

Takže sójové boby jsou připisovány následujícími zázračnémi vlastnostmi a schopnostmi:

  • Snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění, včetně ischémie a srdečního záchvatu
  • Prevence rakoviny prsu a prodloužení trvání menstruačního cyklu u žen (někteří vědci jsou přesvědčeni, že čím delší je cyklus, tím menší je pravděpodobnost rakoviny prsu)
  • zlepšení stavu žen po nástupu menopauzy (oslabení návalů tepla)
  • významné snížení hladiny cholesterolu v krvi a nevyhnutelná ztráta hmotnosti (při výměně sójových bobů s nejméně polovinou konzumovaného červeného masa)
  • normalizace hladiny cukru v krvi, a tedy příznivý vliv na zdraví lidí trpících diabetem jakéhokoli typu

Předpokládá se také, že sója je schopna zabránit nástupu osteoporózy u žen v menopauzálním věku. A někteří vědci věří, že množství vápníku obsažené v sóji je dost pro posílení kostí starších žen.

Jo, a co je nejdůležitější, pro který soy je milován mnoho stoupenců zdravého životního stylu (HLS) – lecitin, který je podle výzkumníků, tělo je schopen odolat stárnutí a zvýšit efektivitu duševní práce (kvůli zlepšení nervové vodivosti). A někteří říkají, že lecitin může dokonce zvýšit účinnost …

Škody na sóji

Je zvědavé, že sóje často připisují atributy, které zcela odporují výše uvedeným “pravdám”. Někteří výzkumníci tvrdí, že použití sójových bobů vede k urychlenému stárnutí těla ak vysychání mozku. Co zvyšuje riziko Alzheimerovy choroby v životě milovníků sóji.

Kromě toho, sója (a to je bezpodmínečně!) Škodlivé pro těhotné ženy, protože zvyšuje riziko potratu, a nejsou vhodné pro děti, vzhledem k tomu, že sója rostlinné hormony vyprovokovat zrychlené pubertě dívky a chlapci dělat to ženštější a brání jejich fyzikální rozvoj. V tomto případě dětí obou pohlaví, kteří konzumují sójové výrobky, mají velkou šanci sehnat problém štítné žlázy.růžové steaky z lososa

Mimochodem, vzhledem k tomu, že sója je často přidávána do klobás a klobás, je lepší dát těmto dětem vůbec nic. Bude jim těžit pouze.

Pokud jde o dospělé, mají stejné problémy se sóji a současně s tvorbou ledvinových kamenů.

Je třeba poznamenat, že vědci se stále aktivně zkoumá sójových bobů a produktů získaných na jejich základě, takže vše, co je známo o sóji teď, po deseti nebo dvaceti let zastaralé a může být snadno považován za úplný nesmysl. Proto nemusíte přemýšlet o škodlivosti a výhodách sóji. Je důležité dodržovat zásadu uklidnění a nejíst sójové produkty častěji než jednou nebo dvakrát týdně. Pak jistě nic špatného, ​​nicméně, jako zvláštní dobro, se vám nestane …

Vegany na poznámku: tam jsou bílkoviny téměř ve všech produktech, a to nejen v sóji, takže se na to nedrží. Jedzte sójovou výživu sporadicky a doplňte ji o jiné fazole a ořechy. A všechno bude v pořádku!